Panie Planują Spotkanie

23 stycznia 2017

5 komentarzy

Jakie kursy warto zrobić? O ambicji nieukierunkowanej słów kilka ;)

O rozwoju osobistym trąbią wszyscy tak bardzo, że coraz więcej z nas ma chrapkę na zwiększenie swoich kompetencji. To wspaniały trend, który pozwala nam na rozwój wewnętrzny i – co równie ważne – stabilizację na rynku pracy. Nie ukrywajmy, że jest to szczególnie ważne dla kobiet, które mają tutaj nieco gorszą sytuację niż mężczyźni – to ze względu na wychowanie ( mężczyzna jest

głową rodziny i to on zarabia na rodzinę), tudzież z powodu przerwy w karierze na macierzyństwo i inne kwestie z tym związane. Jakie kursy warto zrobić, aby być zabezpieczoną finansowo, pewną siebie i aktywną kobietą, niezależnie od wieku?

Nie zostawiaj wszystkiego w rękach pracodawcy

Przede wszystkim wśród naszych rodziców, dziadków, ale i części „młodego pokolenia” pokutuje przekonanie, że tylko po stronie pracodawcy leży rozwijanie kompetencji pracownika. W związku z tym, niektórzy mają „dobrych pracodawców” (duże firmy, korporacje), które inwestują w swoich pracowników, pozostali jednak mają tych gorszych, są na straconej pozycji i ich wspinaczka na drabinie kariery jest liczona tylko stażem – po kilku latach na jednym stanowisku mamy ewentualnie szansę na nowe i dodatkowe kilkaset złotych w portfelu. Jeśli masz właśnie takie podejście osoby z góry przegranej, która nie inwestuje w siebie, swoją karierę i szczęście, nie musisz czytać tego tekstu do końca 😉

Jakie kursy warto zrobić na etacie?

Nawet jeśli pracujesz na etacie, nie oznacza to, że nie możesz w siebie inwestować – nawet jeśli pracodawca nie doceni Twoich zwiększonych kompetencji podwyżką lub awansem (albo będzie chciał je wykorzystać), łatwiej Ci będzie zmienić pracę na bardziej wartościową i lepiej płatną. Jakie kursy warto zrobić na etacie? Przede wszystkim takie, które poszerzają Twoje kompetencje i umiejętności branżowe ( np. znajomości konkretnych programów), ale i wzmacniające cechy miękkie (cechy osobowościowe, np. ze skutecznych negocjacji czy sprzedaży), a także naukę języków obcych. Warto również wybrać się na szkolenie np. z personal branding’u i skutecznie budować swoją markę osobistą jako eksperta – w mediach społecznościowych, na blogu i konferencjach.

Jak sprawdzić jakie oczekiwania ma pracodawca? Wystarczy sprawdzić oferty pracy na stanowiska, które nas interesują i z kilkunastu wypisać wszystkie kompetencje, których wymaga pracodawca.

Jakie kursy warto zrobić, kiedy masz własną działalność?

Bardziej szczegółowo pisaliśmy w artykule tutaj. Działalność wymaga wielu umiejętności, szczególnie, kiedy prowadzisz jednoosobową firmę. Jakie kursy warto zrobić? Jeśli nie masz budżetu na początku zlecać marketingu firmie zewnętrznej, przydatna może być podstawowa wiedza z marketingu, np. w mediach społecznościowych. Kursy sprzedaży, zarządzania finansami, tak jak i specjalistyczne szkolenia, i konferencje, będą cennym wkładem do firmy. W wieloosobowej działalności przydać się może szkolenie z kompetencji menadżerskich, zarządzania zespołem, projektami itd.

Jakie kursy warto zrobić, kiedy jesteś na studiach?

Studia nie gwarantują nam zatrudnienia – rynek zmienia się zbyt szybko, żeby 5-letni program nauczania potrafił sprostać temu wyzwaniu. Warto więc od początku rozwijać się w stronę przyszłego zawodu. Dużo łatwiej mają osoby, które od początku wiedzą, co chciałyby robić w życiu – np. przyszli graficy powinni wybrać się na szkolenia z rysowania, programistyczne itd. Jeśli komuś zależy po prostu na lepszej pracy podczas studiów, ciekawą opcją jest np. kurs barmański, którego koszt to kilkaset złotych, a może być i ciekawą przygodą, i szybszym startem w lepszą i bardziej płatną pracę, niż taką w kawiarni czy w kinie.

Jakie kursy warto zrobić, kiedy nie masz pomysłu na siebie?

To najtrudniejsze pytanie i dużo zależy od naszego budżetu…i zaangażowania w odkrywanie swoich pasji i mocnych stron. Jeśli możemy pozwolić sobie na przeznaczenie np. kilkuset złotych na próby rozwoju w różne strony, warsztaty, spotkania i szkolenia, to naprawdę dobra opcja. Jeśli nie, warto prześledzić kilkanaście propozycji (dlatego stworzyliśmy Panie Planują Spotkanie!), i wybrać tą, która najbardziej nam się podoba, pasuje do naszych kompetencji czy doświadczeń i ma np. największe szanse na sukces biznesowy.

Na pytanie jakie kursy warto zrobić nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakim momencie kariery zawodowej jesteśmy, co jest dla nas ważne, nad czym chcemy popracować. Dla wielu z nas korzystniej byłoby skupić się np. na treningu pewności siebie, niż na konkretnych szkoleniach biznesowych, aby pozwolić sobie rozwinąć skrzydła i odważyć się na pójście w swoją stronę. Najlepiej wszystko przemyśleć względem swoich możliwości i oczekiwań, szczególnie, kiedy nie dysponujemy ani dużą rezerwą czasową, ani budżetem.

Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright 2016 Panie Planują Spotkanie - Warsztaty dla kobiet z całej Polski