Stres w pracy i własnym biznesie. Jak sobie z nim radzić?

Panie Planują Spotkanie

02 marca 2017

4 komentarze

Stres w pracy i własnym biznesie. Jak sobie z nim radzić?

Stres wydaje się absolutną plagą naszych czasów. Stresujemy się kobiety wszystkie na potęgę i chyba mniej jesteśmy na stres odporne niż mężczyźni. Zarówno Panie na etatach, jak i z własnym biznesem, zazwyczaj łączą karierę zawodową z życiem rodzinnym, dziećmi i własnymi pasjami.

Często gonimy czas, często go nie mamy. I choć wydaje nam się, że jesteśmy jak ta stal, czasem wystarczy jeden nieprzychylny komentarz klienta czy pracodawcy, żeby nasz spokój runął jak domek z kart. Jak walczyć ze stresem w codziennym życiu? I czy w ogóle da się to zrobić?

Pogodzenie wielu ról przyczyną stresu kobiet

Niestety. Choć Panowie mogą mieć inne zdanie na ten temat, to my mamy swoje – z reguły kobiety mają więcej stresu na co dzień (szczególnie te pracujące), niż mężczyźni, a w dodatku gorzej go znoszą. Moje koleżanki wciąż skarżą się na problemy z cerą, nadmiar kilogramów (beznadziejnego klienta wynagrodzi przecież wieczorna pizza i lampka wina), brak czasu dla siebie i życie w ciągłym biegu, między żłobkiem, pracą i zakupami. Nie tylko chcemy być świetnymi pracownicami, rozwijać swój biznes, ale i być kapłankami życia rodzinnego, planując dzieciom i partnerowi wspólny czas, robiąc zakupy, dbając o czystość w domu i kontakty towarzyskie. Liczba codziennych spraw do ogarnięcia jest ogromna i dlatego jedno potknięcie czasem wydaje się katastrofą. Igły i widły prawda? 🙂

Organizacja czasu to jedno

Zdaje się, że sieć ogarnęło prawdziwe szaleństwo związane z organizacją czasu. I choć internetowa guru w tym temacie, Pani Swojego Czasu, powtarza nam, że najważniejsze są priorytety i niewrzucanie do garnka kolejnych obowiązków, często ignorujemy ten fakt – chcemy być jeszcze bardziej zaradne, zrobić jeszcze jeden projekt, obok pracy i dzieci pisać bloga, a do tego rozwijać swoje pasje. Presja jest ogromna, ale często nie wywiera jej nawet otoczenie (te piękne i bogate koleżanki!), ale i my same, chcąc sobie zaimponować. Nic dziwnego, że depresja jest problemem naszych czasów.

Co robić?

Przedstawiamy Wam 3 nasze sposoby
na mniej stresu w życiu 😉

Wyznacz priorytety

Niestety – doba ma tylko 24 godziny, a do tego człowiek błyskawicznie się męczy i niestety, nie da się w tym czasie upchnąć wszystkiego. Pamiętaj, że w życiu najważniejsze jest szczęście – dlatego nie umieszczaj na swojej dziennej liście to do 8 h pracy, 2 h zabaw z dziećmi, 2 h sprzątania i zakupów + 1 h fitnessu z Chodakowską, a na dokładkę czytania rozwojowej lektury (min. 50 książek w roku, wiadomo!), lekcji portugalskiego (jest sexy!) i spaceru na świeżym powietrzu. Po prostu się nie da.

Pomyśl nad różnymi rozwiązaniami. Może zakupy możesz robić online, nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na dojazdy? Może w Twoim biznesie czas już na zatrudnienie pracownika, który zabierze od Ciebie część obowiązków? Może na spacery wybieraj się z całą rodziną, a kiedy dzieci bawią się na placu zabaw biegaj, zamiast siedzieć na ławce? I czasem po prostu odpuść. Tak będzie lepiej dla wszystkich.

Nie bądź taka wyrozumiała!

Oczywiście, że Twój partner też jest zapracowany, ma prawo do swojego życia i chcesz, żeby był szczęśliwy. Podobnie jak Twoje dzieci. I rodzice i teściowie. Twój pracodawca i Twoi klienci. Czemu jednak Ty jesteś zawsze na końcu tej listy? Czemu uważasz, że kiedy Ty weźmiesz na siebie wszystkie domowe obowiązki i do tego co najmniej 3/4 rodzicielskich, oni będą szczęśliwsi? Twoja rodzina nie powinna mieć przyjemności z oglądania codziennie Twojej zmęczonej i nieszczęśliwej twarzy 😉 Twoje szczęście też jest ważne, a dobry humor i energia udzieli się wszystkim domownikom. Dlatego rozdzielaj obowiązki jak to tylko możliwe – Ty też jesteś ważna. Zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcaj na własne przyjemności.

Zadbaj o czas dla siebie

Wszystkie wpadamy w tę pułapkę. Wieczorem, kiedy mamy okazję na chwile dla siebie, rezygnujemy z niej z byle powodu – bo pranie możemy zrobić, jutro będą czyste rzeczy. Odpisać klientowi, może podpisze umowę. Pomóc mężowi w tych papierach. I nie mam czasu, ani na książki ( które tak kochałyśmy w czasach studenckich), ani na fitness, ani chociaż telefon do koleżanki czy wyjście. Powiemy Wam w sekrecie, że choć przyjemności wydają się stratą czasu, to w rzeczywistości wcale tak nie jest – zrelaksowana i wypoczęta na drugi dzień z większym entuzjazmem siadasz do swoich obowiązków. I szybciej je wykonujesz. Nie jesteś maszynami. Jeśli nie chcesz się wypalić, to nawet jeśli masz full energii, dbaj o ten czas dla siebie. To bardzo ważne dla każdej z nas 😉

Chcesz spędzić fajnie czas, ale z drugiej strony czysta rozrywka to dla Ciebie strata czasu?
 Czytaj książki rozwojowe i przychodź na wydarzenia Panie Planują Spotkanie – to świetna okazja do spędzenia czasu poza domem, z innymi ludźmi, a jednocześnie rozwijanie siebie lub swojej kariery zawodowej.

Komentarzy

  • Lawyerka pisze:

    Dobrze jest zadbać o siebie i nie pozwolić, żeby stres, czy to ten związany z pracą, czy inny utrzymywał się dłużej na wysokim poziomie. Niby ciągle mówi się o tym jakie konsekwencje może spowodować życie w ciągłym stresie, ale jak ktoś wpadnie w tę pułapkę, to najczęściej przestaje o tym myśleć. Mi w pracy nad opanowaniem stresu bardzo pomogła codzienna, krótka medytacja. Podchodziłam do niej sceptycznie, ale okazuje się, że może zdziałać cuda 🙂

  • Hanka pisze:

    Ostatnio zrezygnowałam z pracy przez stres. Sytuacja była nie do zaakceptowania. Szefostwo wymuszało na nas takie rzeczy, że głowa boli. Nie miałam zamiaru budzić się rano z bólem brzucha ze strachu przed pójściem do pracy. Są pewne sytuacje w których już nawet nie ma co starać się walczyć ze stresem tylko trzeba jak najszybciej odejść. Tak było właśnie w moim przypadku.

  • eryka pisze:

    Miałam podobnie, stres w pracy był tak duży , że nerwowo ciężko było wytrzymać a wszystko przez kierownika, który na szczęście odszedł do innego oddziału. Nawet brałam na uspokojenie nervomix control. Teraz mamy zupełnie normalną, fajną atmosferę i tak można pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright 2016 Panie Planują Spotkanie - Warsztaty dla kobiet z całej Polski