Własna firma krok po kroku - sprawdź naszą check-listę

Panie Planują Spotkanie

20 lutego 2017

4 komentarze

Własna firma krok po kroku – sprawdź naszą check-listę

Własna firma krok po kroku? Nie, nie będzie o sprawach administracyjnych, o zakładaniu działalności gospodarczej, o wizytach w ZUS i US, o tym jak wybrać dobrą księgową i czy do prowadzenia biznesu konieczne są pieczątki. A przynajmniej niezbyt szczegółowo.

Dziś porozmawiamy o tym, co musisz zrobić, jeśli z poranną kawą przyszło Ci na myśl, że chcesz założyć własny biznes. Tak po prostu. Coś Ci świta, nie do końca jesteś pewna co, ale jesteś pewna, że chcesz zacząć. Sprawdź naszą check-listę i załóż własną firmę krok po kroku!

Własna firma krok po kroku - stwórz z tego projekt!

Chcesz założyć własny biznes? Super! Jednak na chęci może się skończyć, jeśli nie podejdziesz do swojego pomysłu poważnie. Weź kartkę, planer, kalendarz i wypisz wszystko, co musisz osiągnąć, żeby postawić na swoim. Daj sobie miesiąc na pomysł ( np. poświęcając na to 30 minut dziennie – zaraz o tym opowiemy), oblicz budżet, przemyśl, jak dotrzesz do klientów, jak zaoferujesz swoją usługę, kiedy chcesz zacząć… i tak, ustaw sobie koniecznie deadline.

Krok 1: Zacznij od pomysłu

Masz już pomysł na swój biznes? Możesz w takim razie pominąć ten punkt. Jeśli jednak nadal szukasz olśniewającego pomysłu, który zdeklasuje konkurencję, to zdecydowanie fragment dla Ciebie, bo… wcale nie musisz tego robić!

Po pierwsze, dopomóż losowi. Wyznacz sobie codziennie przynajmniej kwadrans ( w zależności od tego, ile masz czasu) na aktywne poszukiwanie pomysłu. Przeglądaj internet, myśl o swoich zaletach i doświadczeniu zawodowym, poszukaj zagranicznych trendów. Nie myśl, że po prostu musisz czekać, a pomysł sam przyjdzie. Czasem tak się zdarza, ale nie sprowadzaj swojego życia do przypadku. Wypracuj go.

Po drugie, nie szukaj fajerwerków. Często osoby, które rozpoczynają biznes, w kółko szukają czegoś, czego jeszcze nie było, czego nikt nie miał, czegoś super. Jest to niepotrzebna fatyga. Wiesz, że stworzenie potrzeby (pod względem reklamy) jest równie trudne ( a nawet trudniejsze!), jak przebicie się przez konkurencję? A do tego jak już się postarasz i pomysł chwyci, zaraz przecież konkurencja i tak się pojawi.

Po trzecie, nie wahaj się. Nie zastanawiaj się w kółko, czy to to, czy nie to. Czy warto. Czy mi się to będzie podobać do końca życia. Czy właśnie to jest to, co chce robić. Nigdy nie masz pewności, ale spróbować zawsze warto. Mając działalność, możesz wpisać sobie kilkanaście punktów PKD. Obok sklepu, rozwijać też bloga, webinary, a z koleżanką z pracy założyć firmę cateringową. Kombinuj, próbuj. Nie ograniczaj się. Nie szukaj jednego pomysłu na życie. Zmieniasz się, zmieniają się Twoje priorytety. Jeśli na etacie zmieniałaś stanowiska i branże, czemu nie możesz tego robić na własnym? Nawet najlepsza pasja może się wykruszyć po 2 latach 10-godzinnej ciężkiej pracy każdego dnia. Nie opieraj na niej wszystkiego. Zostaw ją sobie dla przyjemności.

Krok 2: Sprawdź rentowność

Wiem, wiem, nie lubisz cyferek, to jest pasja, a nie matematyka. Jeśli jednak Twoja niechęć do liczenia nie obejmuje zarabiania pieniędzy, to niestety, musisz wziąć pod uwagę więcej zmiennych. Czy jest zapotrzebowanie na Twój produkt? Jak duża jest konkurencja i czy masz pomysł, jak ją przebić? Czy wiesz, z jakimi problemami będziesz musiał się mierzyć i czy masz na to sposób? Wiemy, że nie wszystkiego da się przewidzieć. Ale jeśli chcesz założyć sklep online z butami, musisz się liczyć z dotowarowaniem za kilkadziesiąt tysięcy (jak będzie 20 butów, klient pójdzie do konkurencji), a do tego wydatkiem podobnej (miesięcznej!) sumy na pozycjonowanie i Adwords. Tyle właśnie wydają na to firmy typu Zalando czy Eobuwie. Jak to sprawdzić? Opowiedz o swoim pomyśle marketingowcom, niech wycenią jego reklamę. Własna firma krok po kroku? Tak, jeśli wiesz, że na pomyśle można zarobić.

Kobieta, słońce, widok - Własna firma krok po kroku

Krok 3: Zacznij przygotowania

Pomysł jest ekstra i wygląda na to, że da się go atrakcyjnie spieniężyć? To świetnie! Nie biegnij jednak jeszcze do ZUS i US – w Polsce od pierwszego miesiąca musisz się już liczyć z opłatami, więc zanim przejdziesz do startu, przygotuj się dobrze. Oczywiście, nie wszystkie biznesy mają taką możliwość. Przygotuj stronę internetową, załóż profile w mediach społecznościowych, poznaj swoją księgową i agencję reklamową, jeśli jesteś freelancerem, złap parę fajnych projektów do portfolio. Im więcej, tym lepiej.

Krok 4: Przygotuj budżet

Oczywiste dla przyszłych właścicieli biznesów offline, kiedy potrzebujesz lokalu i pracowników. Jednak biznes online pod tym względem niczym się od niego nie różni, o czym często nie pamiętamy. Sami na prędko tworzymy stronę www na darmowym szablonie, w paint logo, zakładamy media społecznościowe i… jesteśmy gotowi. Zakładamy firmę, nie mamy poduszki finansowej, ani budżetu na reklamę i zaczyna się problem. Po pewnym (indywidualnym) czasie zaczynamy się szarpać. Łapiemy się tanich usługodawców, bo budżet nam nie pozwala na kogoś naprawdę dobrego i sprawdzonego. Często więc te pieniądze są ulokowane źle i nie dają nam pożądanego zwrotu z inwestycji. Robi się stres, zaniżanie ceny usług, promocje. Często dajemy sobie spokój, jest falstart.  Nie musi tak być.

Krok 5: Start!

Własna firma krok po kroku gotowa? Na start! Możesz w końcu przejść do formalności. Staniesz się dumną bizneswoman, zaczniesz wystawiać pierwsze faktury i zdobywać klientów. Zwiększaj wiedzę o prowadzeniu działalności, bądź proaktywna, idź do przodu – to z pewnością najważniejsze, co możesz zrobić, żeby całe przedsięwzięcie poszło do przodu.

Własna firma krok po kroku - dlaczego to takie trudne?

Według badań zdecydowana większość firm zamyka się w ciągu 2 lat. Nie będziemy Was zadręczać konkretnymi liczbami (każdy, kto chce, to znajdzie), ani straszyć. Warto jednak zwrócić uwagę dlaczego tak jest i wyeliminować choć część popularnych, popełnionych już przez innych błędów. Wśród najpopularniejszych czynników znajduje się niewystarczająca ilość kapitału (nasz krok 4), niewystarczające doświadczenie (i niska aktywność w uczeniu się), brak wiedzy na temat finansów i rentowności biznesu (patrz krok 2) oraz brak rozwoju w obliczu silnej konkurencji.

Podsumowując. Marzy Ci się własna firma? Krok po kroku przejrzyj nasze zadania, wyznacz sobie cele i aktywnie podejdź do tego tematu. Bardzo wiele osób marzy o własnej działalności, ale niewielu z nich zrobiło cokolwiek w tym kierunku. Pójdź w dobrą stronę, ale nie zostawiaj wszystkiego przypadkowi – bądź przygotowana i finansowo, i merytorycznie do nowego przedsięwzięcia. Im więcej wiesz, tym lepiej.

Komentarzy

 • Malwina pisze:

  Bardzo chcę wystartować z biznesem, ale ten pomysł…Szukam i szukam i jakoś nie bardzo wiem, co mogłabym robić. Podoba mi się wasza propozycja z codziennym poświęcaniem czasu na poszukiwanie inspiracji. Tak właśnie zrobię. 😉

 • Kasia Business Women pisze:

  Mam swoja firmę i idzie mi całkiem dobrze, ale to już mój drugi biznes. Pierwszy nie był strzałem w dziesiątkę. Mimo to nie zniechęciłam się i to była dobra decyzja, aby spróbować raz jeszcze. Dziewczyny jak raz wam nie wyjdzie to nie koniec świata,zdobędziecie doświadczenie, które będzie kolejnym krokiem z punktu A do E 😉

 • Lawyerka pisze:

  Bardzo ciekawy wpis. Prowadzenie własnej firmy ma swoje jasne i ciemne strony i dobrze jest być tego świadomym. Sama mam w planach założyć za jakiś czas działalność gospodarczą i wiem, jaki ogrom pracy i niepewna przyszłość mnie czeka:)

  • Panie Planują Spotkanie pisze:

   Dużo pracy, ale i z pewnością wiele satysfakcji;) Nie oszukujmy się, nikt nie robiłby biznesu, gdyby za kupą roboty nie szedł ogrom zadowolenia 😉 Trzymamy kciuki! Daj znać, jak wystartujesz 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright 2016 Panie Planują Spotkanie - Warsztaty dla kobiet z całej Polski

PPS ®